Arbejdsgrupper i Gudhjem By- og Museumsforening

Foreningen har nedsat 4 faste arbejdsgrupper + 6 undergrupper, der varetager forskellige opgaver. De overordnede retningslinjer for gruppernes arbejde er besluttet i bestyrelsen.

Faste arbejdsgrupper:

 

Bygruppe

varetager opgaver vedr. bymiljø, grønne områder, byplaner samt trafik og parkering.

Koordinator og repræsentant i havnebrugerrådet:
Hans-Martin Bloch
Tlf: 2153 2869
grevensdal@gmail.com

 

Øvrige medlemmer:
Flemming Willum
Jørgen Jespersen
Hans Jørgen Jensen
Ole Stigemo
Pernille Lydersen Funch
Johan Lorentzen
Tine Hammarlund
Birthe Lundberg
Peter Stange
Sanne Bloch
Claus Andersen
Jørgen Kofoed

 

Museumsgruppe

varetager museums- og bygningsdrift

Koordinator:
Hans Jørgen Jensen
Grevens Dal 17
3760 Gudhjem
Tlf: 5648 5465 – 2042 3370
hjj@lag-bornholm.dk

 

Øvrige medlemmer:

Claus Sonne
Johan Lorentzen (bygningskonsulent)
Flemming Willum
Ole Stigemo
Hans-Martin Bloch
Arkitekt Niels-Holger Larsen (konsulent)

 

Lokalhistorisk gruppe

Koordinator:
Finn Mogensen
Tlf: 6168 2880

arkiv@gudhjemmuseum.dk

 

Øvrige medlemmer:
Ole Stigemo
Kirsten Laurberg Lund
Maj-Britt Clausen

 

Informationsgruppe

Koordinator:
Hanne Strøby
Tlf: 2991 8740
hannestroby@gmail.com

 

Øvrige medlemmer:
Hans Jørgen Jensen
Ole Stigemo

Undergrupper til By-gruppen:

 

Tomme huse-gruppe

varetager opgaver i relation til bopælspligt i Gudhjem-Melsted

Koordinator:
Jørgen Jespersen
Tlf: 2212 1508
jespergudhjem@gmail.com

 

Øvrige medlemmer:
Ole Stigemo
Hans Jørgen Jensen
Sanne Bloch

 

Trafik og parkerings gruppe

Talsmand:

Flemming Willum
Ejner Mikkelsensvej 4
3760 Gudhjem
Tlf: 5151 4558
f.willum@gmail.com

 

Grønne områder

Talsmand:

Sanne Bloch
Tlf: 2139 5465
sanneb57@gmail.com

 

Undergrupper til Museumsgruppen:

 

Udstillingsgruppe

planlægger og gennemfører skiftende kunstudstillinger

Koordinator:

Claus Sonne
Tlf: 5290 9191
sonne@gudhjemmuseum.dk

 

Bygningsdrift

Koordinator:

Hans Jørgen Jensen
Grevens Dal 17
3760 Gudhjem
Tlf: 5648 5465 – 2042 3370
hjj@lag-bornholm.dk

Øvrige medlemmer:
Johan Lorentzen (bygningskonsulent)
Flemming Willum
Ole Stigemo
Hans-Martin Bloch
Arkitekt Niels-Holger Larsen (konsulent)

 

Billetørgruppe

Koordinator:

Bitten Danig